Studenckie Forum Radiologii Pediatrycznej - 15-letnia pacjentka z bólem karku i objawami neurologicznymi

Przypadek 37: 15-letnia pacjentka przyjęta do Szpitala z powodu bólu karku utrzymującego się od dwóch tygodni oraz występujących objawów neurologicznych - dwojenia widzenia przy patrzeniu w dal i spowolnienia.

Case 37

Rozpoznanie: W badaniu TK - w tylnym dole czaszki po stronie prawej widoczna nieprawidłowa zmiana guzowata, silnie wzmacniająca się po podaniu srodka kontrastowego. Zmiana uciska sąsiadujące struktury, m.in czwartą komorę.

Pytanie: Wystąpienie jakich objawów nasuwa podejrzenie guza mózgu i jest wskazaniem do diagnostyki OUN (USG przezciemiączkowe u niemowląt, TK lub MR u starszych dzieci)?