Radiodiagnostyka ogólna i kliniczna oraz rentgenodiagnostyka klasyczna - II rok elektroradiologia

Opiekun dydaktyczny (osoba odpowiedzialna za sprawy studenckie):

dr n. med. Agnieszka Biejat

Kontakt: tel. 22 62 85 219

RADIODIAGNOSTYKA OGÓLNA I KLINICZNA

Zajęcia odbywają się w formie seminariów.

TEMATY SEMINARIÓW

1. Diagnostyka obrazowa chorób ośrodkowego układu nerwowego u dzieci.
  2. Diagnostyka obrazowa chorób układu kostno-stawowego u dzieci.
  3. Diagnostyka obrazowa chorób układu oddechowego u dzieci.
  4. Diagnostyka obrazowa chorób układu sercowo-naczyniowego u dzieci.
  5. Diagnostyka obrazowa chorób przewodu pokarmowego u dzieci.
  6. Diagnostyka obrazowa chorób układu moczowo-płciowego u dzieci.

ZALICZENIE PRZEDMIOTU

Kontrola wyników nauczania przeprowadzana jest każdorazowo na zajęciach seminaryjnych. Obecność na zajęciach jest obowiązkowa.

Nauka przedmiotu zakończona jest egzaminem obejmującym tematykę poruszaną na I i II roku zajęć.

PIŚMIENNICTWO

"Radiologia Kliniczna" pod red. D. Marchiori. Wydawnictwo Czelej, Lublin.

RENTGENODIAGNOSTYKA KLASYCZNA

Zajęcia odbywają się w formie seminariów - 6 godzin i ćwiczeń - 30 godzin.

Podgrupy studenckie rotacyjnie odbywają zajęcia praktyczne w pracowniach: Ultrasonograficznej, Rentgenodiagnostyki, Tomografii Komputerowej i Pracowni Badań Sercowo-Naczyniowych.

Osoba nadzorująca: Ewa Jabłońska - Kierownik Zespołu Techników RTG

TEMATYKA SEMINARIÓW

1. Zasady pracy technika elektroradiologii z dzieckiem w pracowni diagnostykiobrazowej.
  2. Diagnostyka radiologiczna ośrodkowego układu nerwowego u dzieci (zdjęcia rentgenowskie przeglądowe, ultrasonografia przezciemiączkowa, tomografia komputerowa, arteriografia mózgowa). Przygotowanie dziecka do badań. Metodyka badań. Zasady oceny jakości badań.
  3. Diagnostyka radiologiczna układu kostno-stawowego u dzieci (zdjęcia rentgenowskie przeglądowe, ultrasonografia kości i stawów, tomografia komputerowa). Przygotowanie dziecka do badań. Metodyka badań. Zasady oceny jakości badań.
  4. Diagnostyka radiologiczna układu oddechowego i sercowo-naczyniowego u dzieci (zdjęcia rentgenowskie przeglądowe, ultrasonografia, tomografia komputerowa, angiokardiografia). Przygotowanie dziecka do badań. Metodyka badań. Zasady oceny jakości badań.
  5. Diagnostyka radiologiczna układu pokarmowego u dzieci (zdjęcia rentgenowskie przeglądowe, ultrasonografia, badania rentgenowskie cieniujące, tomografia komputerowa). Przygotowanie dziecka do badań. Metodyka badań. Zasady oceny jakości badań.
  6. Diagnostyka radiologiczna układu moczowo-płciowego u dzieci (zdjęcia rentgenowskie przeglądowe, ultrasonografia, badania rentgenowskie cieniujące, tomografia komputerowa). Przygotowanie dziecka do badań. Metodyka badań. Zasady oceny jakości badań.